Awards

 

President's Award                                            Rising Star Award
 2015 Ellijah Winnington PBC 2015 Jessica Unicombe All Saints
 2014 Grayson Bell TSS Aquatic  2014 Elijah Winnington PBC
 2013 Andrew Ryan Miami  2013 Kiah Melverton TSS Aquatic
 2012 Dominic Richardson TSS Aquatic  2012 Taylor Brunt Southport Olympic
 2011 Cameron McEvoy Southport Olympic  2011 Bonnie MacDonald Miami

 

 

 
2015 Stroke Awards
   

Sprint Freestyle

 Taylor Timpani  Helensvale

Distance Freestyle

 Christie Sofatzis  Emmanuel

Backstroke

 Jessica Unicomb  All Saints

Breaststroke

 Jordan Reid  Helensvale

Butterfly

 Kayley Le Roux  Helensvale

Medley

 Zachary Quinlan  Surfers Paradise
2014 Stroke Awards
   

Sprint Freestyle

Keely Stewart  Helensvale
Distance Freestyle    Emily Corry SOMSC  
Backstroke Britney Holloway All Saints
Breaststroke Chantelle Buncombe TSS Aquatic
Butterfly Shiraz Mulholland TSS Aquatic
Medley Tara Smith Coomera

 

2015 Age Group Award Winners

1st

Charlotte Hinze

8 Years

Girls

Superfish

2nd

Madeline Howell

8 Years

Girls

Gullivers Coomera

3rd

Sarah Reimer

8 Years

Girls

ABPatterson

         

1st

Jamie Doran

8 Years

Boys

TSS

2nd

Ethan Waddell

8 Years

Boys

Superfish

3rd

Lachlan Kelly

8 Years

Boys

Miami

         

1st

Holly Shore

9 Years

Girls

Helensvale

2nd

Darcy Cole

9 Years

Girls

TSS

3rd

Emily Fevrius

9 Years

Girls

Surfers Paradise

         

1st

Jeremy Saunders

9 Years

Boys

Beaudesert

2nd

Jay Hyland

9 Years

Boys

Palm Beach Currumbin

3rd

Charlie Madigan

9 Years

Boys

Palm Beach Currumbin

         

1st

Jorja Otto

10 Years

Girls

Somerset Gold Coast

2nd

Adele Phillips

10 Years

Girls

Somerset Gold Coast

3rd

Sakura Sugiyama

10 Years

Girls

Somerset Gold Coast

         

1st

Flynn McGregor

10 Years

Boys

Surfers Paradise

2nd

Joshua Booth

10 Years

Boys

Miami

3rd

Ty Maher

10 Years

Boys

Surfers Paradise

         

1st

Taylor Timpani

11 Years

Girls

Helensvale

2nd

Sara Tazaki

11 Years

Girls

Somerset Gold Coast

3rd

Serafina Boras

11 Years

Girls

Nerang

 

 

 

   

1st

Charlie White

11 Years

Boys

Surfers Paradise

2nd

William Markham

11 Years

Boys

Surfers Paradise

3rd

Noah Robinson

11 Years

Boys

TSS

         

1st

Brooke Otto

12 Years

Girls

Somerset Gold Coast

2nd

Emily Shore

12 Years

Girls

Helensvale

3rd

Amanda Harcombe

12 Years

Girls

Southport Olympic

         

1st

Jack Sparke

12 Years

Boys

Palm Beach Currumbin

2nd

Thomas Hauck

12 Years

Boys

All Saints

3rd

Ryan King

12 Years

Boys

TSS

         

1st

Antonia Hurd

13 Years

Girls

Helensvale

2nd

Lilly Hutton

13 Years

Girls

Surfers Paradise

3rd

Jasmine Mills

13 Years

Girls

Helensvale

         

1st

Brodie Monaghan

13 Years

Boys

Helensvale

2nd

Harrison Kennedy

13 Years

Boys

TSS

2nd

Matthew Major

13 Years

Boys

Helensvale

         

1st

Kayley Le Roux

14 & Over

Girls

Helensvale

2nd

Lauren Nolan

14 & Over

Girls

Helensvale

3rd

Holly Pratt

14 & Over

Girls

Helensvale

         

1st

Jordan Reid

14 & Over

Boys

Helensvale

2nd

Cooper Eady

14 & Over

Boys

Woongoolba Aquatic

3rd

Brodie Cook

14 & Over

Boys

Helensvale

 
2014 Age Group Award Winners

1st 8 Girls

2nd 8 Girls

3rd 8 Girls

Holly Shore

Kirsten Quinn

Emily Fevrius

Helensvale

Coomera

Surfers Paradise

1st 8 Boys

2nd 8 Boys

3rd 8 Boys

Harrison Buenano-Thompson

Charlie Madigan

Jeremy Saunders

Helensvale

PBC

Beaudesert

1st 9 Girls

2nd 9 Girls

3rd 9 Girls

Sakura Sugiyama

Adele Phillips

Jacinta Desmond

SOMGC

SOMGC

Nerang

1st 9 Boys

2nd 9 Boys

3rd 9 Boys

Charlie Beech

Flynn McGregor

Cassidy Dixon

Miami

Surfers Paradise

Helensvale

1st 10 Girls

2nd 10 Girls

3rd 10 Girls

Sara Tazaki

Taylor Timpani

Yasmin Madigan

SOMGC

Nerang

PBC

1st 10 Boys

2nd 10 Boys

3rd 10 Boys

Thomas Buenano-Thompson

Charlie White

Damien Smith

Helensvale

Surfers Paradise

PBC

1st 11 Girls

2nd 11 Girls

3rd 11 Girls

Sella Cole

Brook Otto

Ashaya Morgan

Helensvale

SOMGC

Helensvale

1st 11 Boys

2nd 11 Boys

3rd 11 Boys

Thomas Hauck

Ryan King

James Neild

All Saints

Coomera

Surfers Paradise

1st 12 Girls

2nd 12 Girls

3rd 12 Girls

Antonia Hurd

Keely Stewart

Chelsea Hodges

Helensvale

Helensvale

Southport

1st 12 Boys

2nd 12 Boys

3rd 12 Boys

Leon Shirayama

Brodie Monaghan

George Neild

SOMGC

Helensvale

TSS Aquatic

1st 13 Girls

2nd 13 Girls

3rd 13 Girls

Kayla Gecks

Victoria Gendle

Megan Bogatie

Helensvale

Surfers Paradise

PBC

1st 13 Boys

2nd 13 Boys

3rd 13 Boys

Jordan Reid

Lleyton Morgan

Sam Marr

Helensvale

Helensvale

Coomera

1st 14+ Girls

2nd 14+ Girls

3rd 14+ Girls

Tara Smith

Kayley Le Roux

Britney Holloway

Coomera

Helensvale

All Saints

1st 14+ Boys

2nd 14+ Boys

3rd 14+ Boys

Rhys Smith

Brodie Cook

Bradley Jones

TSS Aquatic

Helensvale

Coomera